Sancaktepe

Son yıllarda vinç kazalarından kaynaklanan ciddi yaralanma ve ölümlerin sayısında artış olmuştur. Bu kazalar devrilme, çökme, aşırı yüklenme, düşme, mekanik arızalar, operatör hataları, uygun olmayan donanımdan düşen yükler, düşen ekipman, şiddetli rüzgar gibi kötü hava koşullarında çalışma, vinç muayenelerinin yapılmaması, genel ihmal, yüksekten elektrik çarpması gibi nedenlerle meydana gelmiştir. gerilim kablosu teması, vinci kurarken veya indirirken yaralanmalar, vinç tasarım kusurları ve uygun operatör eğitimi eksikliği.

Son zamanlarda vinç kazalarının sayısı artmış olsa da, çoğu şantiyede hala biraz nadir görülüyor. Ancak meydana geldiklerinde çok ciddi yaralanmalar ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Vinçler ağır olacak, büyük yükler taşıyacak ve nesneleri havaya kaldıracak şekilde tasarlandığından, bir kaza olduğunda (devrilme, çökme, yükün düşmesi veya benzeri kazalar gibi), doğal yerçekimi kuvveti yaralanmaların ciddiyeti.

Vinç kullanımının yüksek riski nedeniyle, daha fazla işveren daha iyi vinç kazası eğitim programlarına yatırım yapmaya başlamıştır. Yetersiz eğitime sahip bir kişiyi bir vincin kontrollerinin arkasına koymak, o ekipmanın tehlike bölgesindeki herkesi tehlikeye atabilir. Bir dikkatsiz veya pervasız hata, çok sayıda insanı yaralayabilir veya öldürebilir. Vinç eğitim programları, operatörlere vincin nasıl doğru şekilde kurulacağını, vincin çalıştırılmasıyla ilgili tehlikeleri ve doğru donanımın nasıl sağlanacağını öğretmek için tasarlanmıştır. Daha fazla eğitim ve uzmanlık eğitimiyle bile, vinç kazaları olmaya devam edecek ve meydana geldiklerinde, ihmalkar taraflar sorumlu tutulmalıdır.

İnşaat vinçleri, mobil vinçler, kamyon vinçleri, kiraz toplayıcılar, insan kaldırıcılar, kepçeli kamyonlar, kule vinçler ve demiryolu yard vinçleri gibi pek çok farklı vinç türü vardır. Vinçlerin çeşitliliği nedeniyle birçok farklı türde vinç kazası meydana gelebilmektedir. Siz veya sevdiğiniz biri bir vinç kazası sonucunda herhangi bir şekilde yaralandıysa, bir kişisel yaralanma avukatıyla iletişime geçmek iyi bir fikirdir. Bu profesyoneller, vakanızın tüm ayrıntılarını çözmenize yardımcı olabilir ve tipik olarak beklenmedik bir durum temelinde çalışır; bu, kaybedecek hiçbir şeyinizin olmadığı ve kazanacak her şeyin olduğu anlamına gelir.

İnşaat sahalarında yaygın olarak görülen geleneksel kara vinçlerine ek olarak, vinç kullanan birçok farklı sektör olduğunu belirtmek önemlidir. Düzenli olarak vinç kullanan ve normalden daha yüksek sayıda vinç kazası görülen bir sektör, deniz kargo taşımacılığı sektörüdür.

Bu vinçler, büyük tersanelerdeki rıhtımlarda kolayca tespit edilebilir. Bazen kargo vinçleri veya gemi vinçleri olarak adlandırılan bu ekipman parçaları, karadaki kuzenleri kadar tehlikelidir.

Artan sayıdaki vinç kazalarına yanıt olarak Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), tersane endüstrisi için İş Yeri Güvenliği ve Sağlık Programları Yönergelerini oluşturmuştur. Bu yönergeler, vinçlerin çevresinde ve vinçlerle çalışmaya ilişkin ipuçlarını ve bilgileri açıkça belirtir. Bilgi, OSHA el kitaplarında “Kaldırma ve Çekme Ekipmanı” bölümünde bulunabilir. Bu kılavuzda yer alan düzenlemelerden bazıları şunlardır:

• Çalışanlar, vincin dönüş yarıçapı içindeki herhangi bir alana girmemelidir;
• Hem gemilerde hem de kuru havuzlarda düzenli olarak kullanılan tüm vinçler ve diğer bumba türleri, eğitimli profesyonel vinç denetçileri tarafından rutin olarak sertifikalandırılmalı ve test edilmelidir;
• Vincin tüm hareketli parçaları korkuluklarla kapatılmalıdır.

OSHA, bu düzenlemeleri uygulamaktan ve tüm çalışanların güvenliğini korumaya yardımcı olmaktan sorumlu tek taraftır. Çok çeşitli vinçler için özel yönergeler içeren bir dizi belge sağlarlar. Bu yönergeler, vincin türü veya vincin konumu ne olursa olsun izlenmelidir. OSHA’nın düzenlemelerine ilişkin birkaç örnek, temel vinçler ve bumbalar, tavan vinçleri, portal vinçler, kamyon vinçleri ve paletli lokomotif vinçler için yönergeler içerir.

Kargo vinçlerinin çok daha fazla düzenlemeye tabi olmasının ve vinç kazalarına daha yatkın olmasının bir başka nedeni de konumlarından kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda, bu vinçler birçok farklı hava koşuluna dayanır ve genellikle dış etkenlere maruz kalacak şekilde açıkta bırakılır. Okyanustan gelen tuzlu su, ekipmana büyük zarar verir ve hareketli parçalar üzerinde son derece sert olabilir. Bunu kum hasarıyla birleştirdiğinizde vinçler kolayca savunmasız hale gelebilir. İşte tam da bu nedenle, güvenliği doğrulamak için vinçlerin oldukça sık denetlenmesi ve test edilmesi gerekir. OSHA, uygun denetim süreçlerini özetleyen birçok farklı belge sağlar.

Tüm bu güvenlik önlemleri sıkıca uygulanmış olsa bile, her yıl binlerce insan vinç kullanırken yaralanmaktadır. Bu ekipmanlar gerekli ve oldukça kullanışlı olmakla birlikte, işin aslı, aynı zamanda oldukça tehlikelidirler. Bazen vinç yaralanmaları, bir işverenin sık denetimlere ilişkin ihmali veya müsamahasından kaynaklanır. Diğer zamanlarda kaza, yetersiz eğitim veya dikkatsiz bir hatanın sonucudur. Kazanın meydana gelmesine neden olan şey ne olursa olsun, sonuçlar yıkıcı olabilir.

Siz veya sevdiğiniz biri bir vinç kazasında yaralandıysa, kişisel yaralanma avukatıyla iletişime geçmekten çekinmemelisiniz. Bu avukatlar, bu tür taleplerin değerlendirilmesi ve ele alınmasına yönelik yasal sürece aşinadır ve davanızın her adımında size yardımcı olabilir. Hak ettiğiniz tazminatı almanızı sağlamak için sizin ve aileniz için çok çalışacaktır. Bir kişisel yaralanma avukatı, kazanın bir başkasının ihmalinden kaynaklanması durumunda tazminat almanıza da yardımcı olabilir. Sevdiğiniz birini bir vinç kazası nedeniyle kaybettiyseniz, bir avukat, kaybınızın en azından küçük bir kısmını telafi etmenize yardımcı olmak amacıyla haksız ölüm davası açmanıza yardımcı olacaktır. Kanunlar eyaletten eyalete değişiklik gösterdiğinden, bir vinç kazası davası açmak karmaşık bir süreç olabilir. Zaten çok şey kaybettin. Kendinizi daha fazla riske atmayın; kişisel yaralanma avukatı geleceğinizi korumak için çok çalışacaktır.

 

Son Yazılar

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button